SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Çocuk Kliniği Çalışma Düzeni

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği 37 yatak ve 4 küvöz kapasitesi ile 2 katlı binasında hizmet vermektedir.  Giriş katında bulaşıcı hastalıklar servisi, çocuk nefrolojisi yan dal polikliniği, asistan doktor odası, başasistan odası ve uzman doktor odaları yer almaktadır.

Birinci katta büyük çocuk servisi ve süt çocuğu servisi yenidoğan yoğun bakım ünitesi, ofis laboratuarı, asistan ve uzman doktor odaları bulunmaktadır. Yenidoğan yoğun bakım ünitesi birinci düzey YYBÜ olup 4 küvöz, 1 açık yatak, 4 ventilatör cihazı, 4 fototerapi cihazı ve 1 ventilatörlü transport küvözü mevcuttur. Öncelikle hastanemizde doğan sorunlu bebekler kabul edilmekte, servis müsait olduğunda diğer hastanelerden ancak görüşme yoluyla ünitemizin düzeyine uygun yenidoğan bebek alınabilmektedir.

Sabah 08:00-12:00 saatleri arasında yatan hastaların sırasıyla asistan, uzman ve şef vizitleri salı ve perşembe günleri 11:00-13:00 saatleri arasında asistan eğitim toplantıları yapılmaktadır. Bu nedenle hekimlerle görüşme için 15:00-16:00 arası en uygun zaman olmaktadır. Bu saatler aynı zamanda o sabah istenen laboratuvar tetkiklerinin sonuç onay saatleridir.

Günün 24 saati boyunca ‘’Acil poliklinik’’ hizmetleri nöbetçi çocuk hekimleri tarafından Vehbi Koç Acil Tıp Merkezi yanındaki  ‘’Çocuk Acil Servisi’’nde yürütülmektedir. Çocuk Acil Servisi birimi acil muayene, müşahede odaları, resüsitasyon odası, asistan ve hemşire odaları ve emzirme odasından oluşmaktadır. Çocuk acil servisimiz üçüncü düzey acil servis kabul edilmekte olup, iki adet yeşil alan muayene yatağı, 10 adet müşahede yatağı (3 büyük 7 küçük yatak) ve bir defibrilatör cihazı bulunmaktadır. Birimde 9 hemşire görev yapmakta, gece nöbetlerinde iki hemşire bulunmaktadır. Çocuk acil polikliniğinin önünde geniş bir ortak bekleme salonu bulunmaktadır. Poliklinik hizmetleri 08:00-17:00 saatleri arasında poliklinik binasının birinci katında sürdürülmektedir. Kliniğimizde sağlam çocuk izlemi yapılmamakta bu hizmet Aile Sağlığı Merkezlerinde yürütülmektedir. Emzirme odası poliklinik binasının -1 katında bulunmaktadır.

Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı olarak hizmet veren Yeldeğirmeni Semt Polikliniğinde ve Validebağ Ek Hizmet Binasında birer adet çocuk polikliniği bulunmakta, hafta içi 08:00-17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Bulaşıcı hastalıklar servisinde hasta ziyareti yapılmamaktadır. Diğer servislerde hafta içi ve cumartesi günleri 14:00-15:00 ve 19:00-20:00 saatleri arasında, Pazar günleri 13:00-16:00 saatleri arasında hasta ziyaretleri yapılmaktadır Hasta ziyaretlerine küçük çocukların getirilmemesi onların sağlığı için gereklidir.

Yenidoğan İşitme Tarama Programı

Yenidoğan işitme Tarama Programının amacı işitme engeli ile doğan bebeklerin erken dönemde tespit edilebilmesi için işitme taramalarının yapılması, kesin tanı, işitme cihazı uygulaması ve rehabilitasyon için bağlı bulundukları merkezlere yönlendirilmesini sağlamak üzere hastanemizde doğan her bebeğe rutin olarak yapılır.

Oto Akustik Emisyon testi ve Otomatik BERA hastanemiz Kulak Burun Boğaz Kliniği tarafından uygulanmaktadır. OABR hastanemizde doğan ve sevkli gelen 3 ayını doldurmamış her bebeğe yapılmaktadr.

Ülkemizde her 1000 bebekten 1 ila 3’ü doğuştan işitme engeli ile doğmaktadır. Bu kapsamda işitme kaybıyla doğan ya da doğum sonrası dönemde işitme kaybı tespit edilen çocuklarda işitme kaybının çocuğun konuşma gelişimini etkilemeden, psikolojik ve sosyal açıdan sağlıklı bir birey olarak toplumdaki yerini almasını sağlayacak şekilde erken teşhis edilerek tanınması ve tedavisinin planlanması için Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamındaki işitme testlerini yaptırmak, büyük önem taşımaktadır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Çalışanları

Eğitim ve İdari Sorumlusu:

Doç. Dr. Çağatay Nuhoğlu

 Başasistanlar:

Doç. Dr. Tamay Gürbüz

Doç. Dr. Zehra Esra Önal

 Çocuk Nefroloji Yan Dal Uzmanı

Dr. Mustafa Behçet Şimşek

 Uzman Doktorlar:

Dr. Nazan İlkgelen

Dr. Narin Akıcı

Dr. Çiğdem Sağ

Dr. Sevinç Çelik

Dr. Sibel Özcan

Dr. Didem Kızmaz

Dr. Rana Gülcan Mortaş

Dr. Mustafa Özgür Toklucu

 Asistan Doktorlar:

Dr. Hilal Durmaz

Dr. Özge Gücüyeter

Dr. Zeynep Durak

Dr. Jülide Çavuş

Dr. Dicle Erol

Dr. Gülnara Heydarova

Dr. Merve Başaran

Dr. Pelin Çırtlık

Dr. Maltam Baghirova

Dr. Merve Aktürk

Dr. Erkan Yetmiş

Dr. Ela Kurtdan

Dr. Abdullah Pabucci

Dr. Şule Gümüş

 Hemşireler (Çocuk Servisi)

Hatice Çetin

Güzide Bağlamaç

Gülşen Akça

Leyla Çolak

Nihal Erdönmez

Cahide Polat

Emine Coşkun

Hülya Nural

Miraç Kocaçam

Dila Taş

Funda Nur Elmas

Leyla Koç

Sultan Çacur

Ümran Ertürk Bakacak

 Hemşireler (Çocuk Acil)

Serpil Kilci

Elvan Duygan Hendem

Meryem Sezgin

Ezgi Alhan

Semra Yılmaz

Yeliz Taşdelen

Ceyda Baş

Sevinç Demiray

 Hemşireler (Çocuk Polikliniği)

Nuray Erol Gökkaya

 Hizmetliler (Çocuk Servisi)

Mehmet Tabak

Selahattin Tez

Aysel Akkavuk

Bilal Seven

Ünal Aygün

Aysel Harmankaya

 Hizmetliler (Çocuk Acil)

Abdullah Zorlu

Sercan Hamarat

Enis Naçar

Mustafa Acar

 Hizmetli (Çocuk Polikliniği)

Fatma Kandemir

 Sekreter (Çocuk Servisi)

Aynur Aksu Yılgın

 Sekreter (Çocuk Acil)

Aynur Arı Karagöz

Nihat Canbulat

Ulaş Dizi

Nuran Kardaş

 Güvenlik (Çocuk Servisi)

Vesile BölükbaşSkip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin