SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Çocuk Kliniği Çalışma Düzeni

Haydarpaşa Numune Eğitim ve araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği, 37 yatak ve 4 küvöz kapasitesi ile 2 katlı binasında hizmet vermektedir. Giriş katta "Bulaşıcı Hastalıklar Servisi", "asistan doktor odası" ve "uzman doktor odaları" yer almaktadır.

Birinci katta "Büyük Çocuk Servisi" ve "Süt Çocuğu Servisi" ile "Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi" bulunmaktadır. Yenidoğan bölümünde 4 küvöz, 1 açık yatak, 2 ventilatör cihazı mevcut olup, yalnızca hastanemizde doğan sorunlu bebekler kabul edilebilmektedir. Servis müsait olduğunda diğer hastanelerden ancak görüşme yoluyla yenidoğan bebek alınabilmektedir. İzolasyon odası yoktur, enfeksiyonlu bebek kabul edilememektedir. Bu katta hemşire bankosu ile asistan ve uzman doktor odaları yer almaktadır.

Sabah 08.00 - 12.00 saatleri arasında yatan hastaların sırasıyla asistan, uzman ve şef vizitleri yapılmakta, 12.00-13.00 saatleri arasında dönüşümlü olarak yemeğe gidilmekte, 13.00-15.00 saatleri arasında asistan eğitim toplantıları yapılmaktadır. Bu nedenle hekimlerle görüşme için 15.00 - 16.00 arası en uygun zaman olmaktadır. Bu saatler aynı zamanda o sabah istenen laboratuvar tetkiklerinin sonuç onay saatleridir.

Günün 24 saati boyunca "Acil Poliklinik" hizmetleri nöbetçi çocuk hekimleri tarafından Vehbi Koç Acil Tıp Merkezi yan girişinde yapılmaktadır. Birim, Acil Muayene, Müşahede ve Emzirme Odasından oluşmaktadır. Çocuk Acil Polikliniğinin önünde geniş bir ortak bekleme salonu bulunmakta, Hastane Polisi de burada yer almaktadır. Poliklinik hizmetleri 08.00 - 17.00 saatleri arasında yeni yapılan poliklinik binasının ikinci katında sürdürülmektedir. Öğle saatlerinde de hasta kabul edilmekte, hekimlerimiz dönüşümlü olarak yemeğe gitmektedirler. Poliklinik ortamı çocukların rahat edebileceği şekilde tasarlanmıştır. Emzirme odası da mevcuttur. Kliniğimizin yan dal poliklinikleri ve Sağlam Çocuk İzlemi yoktur. Nefroloji ve Endokrinoloji Poliklinikleri Sağlık Bakanlığı ile yapılan yazışmalar yoluyla kurulma aşamasındadır. Şu an için yalnızca Genel Pediatri hizmetleri verilmektedir. Sağlam Çocuk İzlemi Aile Sağlığı Merkezlerine bırakılmıştır.

Bulaşıcı Hastalıklar Servisi'nde hasta ziyareti yapılamamaktadır. Diğer servislerimizde her gün 14.00 - 16.00 saatleri arasında ziyaret yapılması servis işleyişinin aksamadan sürdürülmesi için daha uygun bulunmaktadır. Ziyaretlere küçük çocukların getirilmemesi onların sağlığı için gereklidir.

Yeni Doğan İşitme ve Tarama Proğramı

Yenidoğan İşitme Tarama Programının amacı işitme engeli ile doğan bebeklerin erken dönemde tespit edilebilmesi için işitme taramalarının yapılması, kesin tanı, işitme cihazı uygulaması ve rehabilitasyon için bağlı bulundukları merkezlere yönlendirilmesini sağlamak üzere hastanemizde doğan her bebeğe rutin olarak yapılır.

 

Birinci test aşaması olan Oto Akustik Emisyon (OAE) Testi hastanemizde Kasım 2009 yılından bu yana yatan ve ayaktan hastalara hizmet vermektedir.

 

Ve bir üst seviye test olan Otomatik BERA (OABR) Testi ise Nisan 2011 itibariyle hastanemizde doğan ve sevkli gelen 3 ayını doldurmamış her bebeğe hizmet vermeye başlayacaktır.

 

Ülkemizde her 1000 bebekten 1 ila 3’ü doğuştan işitme engeli ile doğmaktadır. Bu kapsamda işitme kaybıyla doğan ya da doğum sonrası dönemde işitme kaybı tespit edilen çocuklarda işitme kaybının çocuğun konuşma gelişimini etkilemeden, psikolojik ve soysal açıdan sağlıklı bir birey olarak toplumdaki yerini almasını sağlayacak şekilde erken teşhis edilerek tanınması ve tedavisinin planlanması için Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu Ulusal Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamındaki işitme testlerini yaptırmak büyük önem taşımaktadır.

Klinik Çalışanlarımız:

ÇOCUKKLİNİĞİ HİZMET KADROSU

Eğitim ve İdari Sorumlu

 

Hemşire

 

Doç. Dr. Çağatay Nuhoğlu

(Pediatri, Çocuk Hastalıkları)

 

Songül Aydın Yüksel

 

 

 

Serpil Kilci

 

Başasistan

 

Şengül Yalanız

 

Uz. Dr. Tamay Gürbüz

(Pediatri, Çocuk Hastalıkları)

 

Selin Sinan

 

Uz. Dr. Zehra Esra Önal

(Pediatri, Çocuk Hastalıkları)

 

Serpil Demir

 

 

 

Hatice Ayaz Çetin

 

Uzman

 

Leyla Kıranlıoğlu

 

Uz. Dr. Narin Akıcı

(Pediatri, Çocuk Hastalıkları)

 

Emine C. Sakatoğlu

 

Uz. Dr. Duygu Bayoğlu

(Pediatri, Çocuk Hastalıkları)

 

İpek Kaya

 

Uz. Dr. Tahir Kermen

(Pediatri, Çocuk Hastalıkları)

 

Gülşah Aydın

 

Uz. Dr. Çiğdem Sağ

(Pediatri, Çocuk Hastalıkları)

 

Güzide Bağlamaç

 

 

 

Hatice Doğan

 

Asistan

 

Özlem Zengin

 

Dr. Can Aydın

 

Serpil Anlı

 

Dr. Vildan Tezcan

 

Öznur Büyük Çolak

 

Dr. Fatma Dolay

 

Rabia Akdi

 

Dr. Nesibe Yılmaz

 

Didem Akkaya

 

Dr. Abdülkadir Tekin

 

Yasemin Karataş

 

Dr. Özde Türkkan

 

Sevda Tosun

 

Dr. Pelin Ataman

 

 

 

Dr. İpek Acarbulut

 

Hizmetli

 

Dr. Gökçe Korkmaz

 

Mecit Şahin

 

Dr. Arzu Aras

 

Turgay Özdemir

 

Dr. Aynur İskender

 

Zehra Kılınç

 

Dr. Can Barış Aker

 

Yeter Şahinoğlu

 

Dr. Hüray Elmacıgil

 

Fazıl Akçaoğlu

 

Dr. Nurcan Kolancalı

 

Ünal Aygün

 

Dr. Evrim Sağlamer

 

Sabahattin Karakaş

 

 

 

Mustafa Çelik

 

 Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin