SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Nöroloji
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi faaliyete geçtiği yıllarda Nöroloji Kliniği yoktu. Nöroloji Kliniğine ait ilk çalışmalar 1947 yılında Dr. Nevzat Eşref BENGİSU tarafından poliklinik yapılması ile başlamış, yataklı klinik 1949 yılında kurulmuştur. 1948 yılında Dr. Nevzat Eşref BENGİSU’ nun ölümünden sonra eğitimini Amerika’da yapan Dr. Ethem Vassaf AKAN Nöroloji Uzmanı olarak atanmıştır. Ancak Amerikada alıştığı düzene Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde  kuramayan Dr. Ethem Vassaf AKAN, 1950 yılında hastaneden ayrılarak politikaya ayrılmıştır.

 

1949’ da Haydarpaşa Numune Hastanesine tayin edilen Dr. Rasim HATİPOĞLU’ nun göreve geldiğini biliyoruz. Dr. Rasim HATİPOĞLU önce 15 yataklı bir serviste çalışırken, hastanede Nöroşirurji Kliniği’ nin kurulmasına öncülük etmiştir. 1955 yılına kadar hastanede çalıştıktan  sonra Bakırköy’ e tayin edilerek hastaneden ayrılmıştır.

Bu esnada hastaneye Dr. Rüştü PASİNER Nöroloji Uzmanı olarak atanmıştır. Dr. Pasiner 1922’ de Asabiye ihtisasını yaptıktan sonra, 1935’ de Manisa EMRAZI Akliye ve Asabiye Hastanesi’nde çalışmaya başlamış, daha sonra aynı hastanenin başhekimliğini yapmıştır. Dr. Pasiner, 1959 yılında yaş haddinden emekli olunca Dr. Rasim HATİPOĞLU ikinci defa Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne tayin edilmiştir.

Dr. Hatipoğlu 1962 yılında emekli olunca yerine Dr. Fettah DEMİRHAN atanmıştır. Dr. Demirhan döneminde 1957 yılından beri başasistan olarak çalışan Dr. Ahmet ÇALIŞKAN Şef Muavini olmuş ve EEG ile ilgilenmeye başlamıştır.

Dr. Fettah Bey’in servis şefliği döneminde muavin olarak çalışan Dr. Ahmet ÇALIŞKAN’ ın üniversiteye geçmesi ile boşalan Şef Muavinliği kadrosuna Dr. Züleyha ARAL ve Başasistan olarak Dr. Nuri Yaşar ERENOĞLU  atanmıştır. Dr. Fettah Bey’in emekli olmasından dolayı 1976 yılında Dr. Necati AYDINEL Klinik Şefi olarak atanmıştır. 1989 yılında emekli olan Dr. Necati AYDINEL’ in yerine Dr. Nuri Yaşar ERENOĞLU Klinik Şefi olarak atandı. Doç. Dr. Cemile Handan Mısırlı ise şef muavini olarak 1994 yılında görevine başladı.  Bu dönem içinde EEG-EMG laboratuarı, Epilepsi, Strok, Baş ağrısı, Multipl Skleroz, Hareket Bozuklukları, Demans gibi özel poliklinikler açıldı.

1993 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi’ ne Sağlık Bakanlığı tarafından açılan 2. Nöroloji Klinik Şefliği’ ne Doç. Dr. Hülya TİRELİ atanmış ve aynı yıl içersinde  Doç Dr. Hülya TİRELİ  2. Nöroloji Kliniğini  kurmuştur.

2013 yılında tekrar birleşen Nöroloji Kliniği  Kadrosu aşağıda belirtilen kişilerden oluşmaktadır.

 

*İdari Sorumlu

Doç. Dr. Cemile Handan MISIRLI

*Eğitim Sorumlusu

Doç. Dr. Hülya TİRELİ

*Eğitim Görevlileri

Doç. Dr. Recai TÜRKOĞLU

Uz. Dr. Sevda GÖKÇEER

*Uzman Doktorlar

Uz. Dr. Arif Kemal ÖZALP (Nöroloji Uzmanı)

Doç. Dr. Kemal TUTKAVUL (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. Mehmet GENCER (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. Yılmaz ÇETİNKAYA (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. Gülbün Asuman YÜKSEL (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. Ş. Neşe ERDOĞAN (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. A. Figen TUNALI (Nöroloji Uzmanı)

*İhtisas yapmakta olan asistanlar

Dr. Tülay KELEŞ

Dr. Dilek ACAR

Dr. Elif KARACA

Dr. Hamza GÜLTEKİN

Dr. Derya KILIÇÇI

Dr. M. Furkan YILMAZ

Dr. Gizem ERDOĞAN

Dr. Duygu ÖZKAN

Dr. Tamer BAYRAM

Dr. Güler ÖZDEMİR

Dr. Deniz AKTURA

Dr. Fatma GÜNGÖR

Dr. Tuğba TANYELİSkip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin