SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Nöroloji
Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi faaliyete geçtiği yıllarda Nöroloji Kliniği yoktu. Nöroloji Kliniğine ait ilk çalışmalar 1947 yılında Dr. Nevzat Eşref BENGİSU tarafından poliklinik yapılması ile başlamış, yataklı klinik 1949 yılında kurulmuştur. 1948 yılında Dr. Nevzat Eşref BENGİSU’ nun ölümünden sonra eğitimini Amerika’da yapan Dr. Ethem Vassaf AKAN Nöroloji Uzmanı olarak atanmıştır. Ancak Amerikada alıştığı düzeni Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde  kuramayan Dr. Ethem Vassaf AKAN, 1950 yılında hastaneden ayrılarak politikaya atılmıştır. 

1949’ da Haydarpaşa Numune Hastanesine tayin edilen Dr. Rasim HATİPOĞLU’ nun göreve geldiğini biliyoruz. Dr. Rasim HATİPOĞLU önce 15 yataklı bir serviste çalışırken, hastanede Nöroşirurji Kliniği’ nin kurulmasına öncülük etmiştir. 1955 yılına kadar hastanede çalıştıktan  sonra Bakırköy’ e tayin edilerek hastaneden ayrılmıştır.

Bu esnada hastaneye Dr. Rüştü PASİNER Nöroloji Uzmanı olarak atanmıştır. Dr. Pasiner 1922’ de Asabiye ihtisasını yaptıktan sonra, 1935’ de Manisa EMRAZI Akliye ve Asabiye Hastanesi’nde çalışmaya başlamış, daha sonra aynı hastanenin başhekimliğini yapmıştır. Dr. Pasiner, 1959 yılında yaş haddinden emekli olunca Dr. Rasim HATİPOĞLU ikinci defa Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne tayin edilmiştir.

Dr. Hatipoğlu 1962 yılında emekli olunca yerine Dr. Fettah DEMİRHAN atanmıştır. Dr. Demirhan döneminde 1957 yılından beri başasistan olarak çalışan Dr. Ahmet ÇALIŞKAN Şef Muavini olmuş ve EEG ile ilgilenmeye başlamıştır.

Dr. Fettah Bey’in servis şefliği döneminde muavin olarak çalışan Dr. Ahmet ÇALIŞKAN’ ın üniversiteye geçmesi ile boşalan Şef Muavinliği kadrosuna Dr. Züleyha ARAL ve Başasistan olarak Dr. Nuri Yaşar ERENOĞLU  atanmıştır. Dr. Fettah Bey’in emekli olmasından dolayı 1976 yılında Dr. Necati AYDINEL Klinik Şefi olarak atanmıştır. 1989 yılında emekli olan Dr. Necati AYDINEL’ in yerine Dr. Nuri Yaşar ERENOĞLU Klinik Şefi olarak atandı. Doç. Dr. Cemile Handan Mısırlı ise şef muavini olarak 1994 yılında görevine başladı.  Bu dönem içinde EEG-EMG laboratuarı, Epilepsi, Strok, Baş ağrısı, Multipl Skleroz, Hareket Bozuklukları, Demans gibi özel poliklinikler açıldı.

1993 yılında Haydarpaşa Numune Hastanesi’ ne Sağlık Bakanlığı tarafından açılan 2. Nöroloji Klinik Şefliği’ ne Doç. Dr. Hülya TİRELİ atanmış ve aynı yıl içersinde  Doç Dr. Hülya TİRELİ  2. Nöroloji Kliniğini  kurmuştur.

2013 yılında tekrar birleşen Nöroloji Kliniği  Kadrosu aşağıda belirtilen kişilerden oluşmaktadır. 

 İdari Sorumlu:

Prof. Dr. Cemile Handan MISIRLI

 Eğitim Sorumlusu:

Doç. Dr. Hülya TİRELİ

 Eğitim Görevlileri:

Doç. Dr. Recai TÜRKOĞLU

Doç. Dr. Kemal TUTKAVUL 

Doç. Dr. Mehmet GENCER 

Uz. Dr. Sevda GÖKÇEER

 Uzman Doktorlar:

Uz. Dr. Arif Kemal ÖZALP (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. Yılmaz ÇETİNKAYA (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. Gülbün Asuman YÜKSEL (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. Ş. Neşe ERDOĞAN (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. A. Figen TUNALI (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. H. Tuğba ÇELİK (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. Duygu Özkan YAŞARGÜN (Nöroloji Uzmanı)

Uz. Dr. B.Rahime HASIRCI BAYIR (Nöroloji Uzmanı)

Asistan Doktorlar:

Dr. Elif KARACA

Dr. Güler ÖZDEMİR

Dr. Derya KILIÇÇI BAYRAM

Dr. Şerife Deniz AKTURA

Dr. Gizem GÜRSOY

Dr. Tuğba TANYEL KİREMİTÇİ

Dr. Özlem MERCAN

Dr. Özlem KÜRKLÜ

Dr. Selen ÖZYURT

Dr. Ersel GÜLSUNAR

Dr. Ceyhun SAYMAN

Dr. Murat Fatih PUL

Dr. Zekiye ÜLGER

Dr. İbrahim Anıl TUNCER

Dr. Cenk Murat ÜNVERDİ

Dr. Tuğçe KIZILAY

Dr. Melis KOŞARSkip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin