SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Mikrobiyoloji
Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı hastanemiz servis ve polikliniklerinde muayene ve tedavi olan hastalar için rutin ve acil laboratuvar hizmeti sunmaktadır.

Laboratuvarımızda;

  • Kültür
  • Seroloji
  • Moleküler Tanı  
  • Hemogram Testleri yapılmaktadır. 

Laboratuvarımızın günlük test adedi yaklaşık  3000 testtir. Testlerin çalışılmasına internal kontroller ile başlanmakta olup ayrıca laboratuarımız CAP (USA) , NEQAS (UK) gibi eksternal kalite kontrol programlarına üyedir. Tüm aletlerimizin bakımı günlük, haftalık ve aylık olarak laboratuvar çalışanları ve firma teknik servisleri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Mikrobiyoloji laboratuvarının en yoğun çalışmalarından olan kültür, bakteri tanımlama ve antibiyotik duyarlılık testleri uluslarlarası standartlara göre yapılmakta, manuel yöntemlerin yanı sıra otomatize sistemler de kullanılmaktadır. Antibiyotik duyarlılık testlerinin yorumlanmasında Clinical and Laboratory Standards Institute  (CLSI) kriterleri uygulanmaktadır.

Mikrobiyoloji laboratuarında yapılan tüm hizmetler 1 İdari Sorumlu, 5 Uzman, 9 asistan, 11 gündüz teknisyeni, 5 acil teknisyeni, 1 sekreter ve 2 yardımcı hizmetli tarafından yürütülmektedir.

Klinik Çalışanlarımız:

İdari ve Eğitim Sorumlusu: Doç. Dr. Sebahat AKSARAYSkip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin