SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Cildiye
Sağlık Tesisimizin, 1903-1908 yılları arasında askeri tıp fakültesi (Mekteb-i Tıbbıye-i Şahane) olarak faaliyet gösterdiği dönemde Cildiye Kliniğinin kurucusu ve ilk klinik şefi Dr. Celal Muhtar’dır. Hastanemiz, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi adı altında 1936’da tekrar açıldığı dönemde ise Cildiye Klinik şefi olarak Dr. Nuri Osman Eren tayin edilmiştir. Bu tarihten sonra sırasıyla Uz.Dr. Hazım Pekin, Prof. Dr. Hasan Reşat Sığındım, Uz. Dr. Mustafa Hakkı Akansel, Prof. Dr. Burhan Remzi Urus, Uz. Dr. Cihat Çam, Uz. Dr. Oktay Türközü, Uz. Dr. Osman Güney, Doç. Dr. Ayşe Tülin Mansur ve Doç Dr. Tuğba Rezan Ekmekçi, Prof. Dr. Sema Aytekin Cildiye Kliniği şefliğinde görev yaptılar.

 İdari ve Eğitim Sorumlusu:

Prof. Dr. Sema AYTEKİN

 Klinik Başasistanları:

Doç. Dr. Şirin PEKCAN YAŞAR

Doç. Dr. Fatih GÖKTAY

 Klinik Uzmanları:

Uzm. Dr. Ayşegül Sevim KEÇİCİ

Uzm. Dr. Güldehan ATIŞ

Uzm. Dr. Sevil ÇATAL

 Klinik Araştırma Görevlileri:

Dr. Dua CEBECİ
Dr. Zeynep Müzeyyen ALTAN FERHATOĞLU
Dr. Nil Su ÇELİK
Dr. Zehra Tacizer KILINÇ
Dr. Betül MACİT
Dr. Emine DAŞBAŞI
Dr. Gaye GÜLDİKEN

Deri ve Zührevi Hastalıklar Kliniği:

Oniki yatak kapasiteli Deri ve Zührevi Hastalıklar kliniğinde deri ve zührevi hastalığı bulunan hastalar yatırılarak tanı ve tedavi konusunda hizmet sunulmaktadır. Her gün şef, uzman ve asistan eşliğinde hasta başı vizitleri sabah 8:30’da başlamaktadır. 

Deri ve Zührevi Hastalıklar Polikliniği: 
Polikliniğimize deri hastalıkları yakınması ile başvuran kişilerin genel deribilimsel bakışı yapılmakta, tetkikleri ve tedavileri düzenlenmektedir. 
Hafta içi hergün saat 08.00-17.00 saatleri arasında Deri ve Zührevi Hastalıklar poliklinik bölümünde hastalara hizmet verilmektedir. Günde ortalama 140-160 arasında hastaya hizmet verilmektedir. 
Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniği randevu sistemi ile çalışmaktadır. Randevular süreleri 10 dakikada bir olmak koşuluyla telefonla, internetten ve bizzat hastaneye başvurarak alınmaktadır. 
Gün hastanesi poliklinik binasında bulunup gün içerisinde müdahale işlemleri bu bölümde yapılmaktadır. Bazı özel işlemler için hastaların gün hastanesi sekreterliğinden randevu alması gerekmektedir ve bu yönlendirme poliklinik doktoru tarafından yapılmaktadır.

Her salı günü takipli hasta polikliniğinde daha önceden randevu verilen hastalar (Sedef Hastalığı, Behçet Hastalığı, Otoimnün Büllü Hastalıklar vb. kronik hastalıklar) Prof. Dr. Sema AYTEKİN tarafından asistan eşliğinde takip ve tedavi edilmektedir.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Klinik-Poliklinik-Gün Hastanesinde verilen hizmetler: 
• Wood ışığı muayenesi
• Ben taramasına yönelik Dijital Dermatoskopi (Molemax II)
• Fototerapi: Sistemik PUVA/darbant  UVB, Topikal UVA /darbant UVB uygulamaları [psoriasis (sedef), ekzematöz hastalıklar, vitiligo (ala hastalığı), Kutanöz T hücreli lenfoma vb]
• Elektrocerrahi 
• Radyofrekans cerrahi
• Kriyocerrahi (buz-dondurma tedavisi)
• Lezyon içine enjeksiyon uygulamaları alopesi (saçkıran, sakal kıran hastalıkları), keloid (nedbe dokusu)
• Genital ve diğer bölge siğillerine yönelik podofilin atuşmanı 
• Deri biyopsisi (punch biyopsi)
• İnsizyonel/ eksizyonel biyopsi uygulamaları 
• Tırnak cerrahisi
• Deri lezyonlarının küretajı
• Kimyasal peeling (aktif sivilceler, sivilce izleri, gebelik ya da güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri v.b) 
• Hemanjiom-damarsal lezyonlar için “ Pulse dye lazer ”
• Yama testi (patch test)
• Fiziksel ürtiker testleri
• Tzank smear
• Direkt mantar bakılması (% 20'lik KOH ile)
• Yüzeyel deri biyopsisi tekniğiyle Demodeks yoğunluğunun saptanması
Not: Yukarıdaki işlemler ilgili hekimin uygun gördüğü hastalara uygulanmaktadır.
PULSE DYE LAZER: 
Hastanemiz Deri ve Zührevi Hastalıklar kliniğinde 585 nm pulse dye lazer (PDL)  cihazı ile Porto Şarabı Lekesi (PŞL), spider anjiom, cherry anjiom gibi damarsal deri lezyonları olan çok sayıdaki hastaya 585 nm PDL tedavisi başarıyla uygulanmaktadır. 
Pulse dye lazer ışığı, deriye uygulandığında özellikle kılcal damarlar içinde dolanan alyuvarlardaki hemoglobin maddesi tarafından emilir. Hemoglobin maddesi sadece damar içinde bulunmaktadır. Bu özelliği nedeniyle PDL uygulandığı bölgede etraf dokulara zarar vermeksizin sadece damarsal yapıların hasarlanmasına ve ortadan kaldırılmasına olanak sağlar. Yine bu özelliği nedeniyle tedavi sonrasında deride açık ya da koyu lekelenme ya da çökük iz kalması gibi yan etkiler son derece nadir görülür. 
İşlem esnasında hastanın rahatsızlık hissini ve üst deri tabakasının ısıdan hasarlanmasını engellemek amacıyla deriyi soğutucu sistemler (kriyo sprey, soğuk hava) kullanılır. 
Porto Şarabı Lekesi bebeklerin % 0.3-0.5’inde görülen damarsal bir doğum lekesidir.  Çocuğun gelişimi ile birlikte büyüyen lekeler, kendiliğinden gerilemezler ve bireyde yoğun bir psikososyal strese neden olabilirler. Pulse dye lazer, hem çocuklarda hem de erişkin hastalarda PŞL’nin tedavisinde etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bir yöntemdir. 
Porto şarabı lekesinin yanı sıra, yüzeyel hemanjiomlar, telenjiektaziler, rozase (gülleme hastalığı) ile ilişkili yüzde görülen kızarıklıklar, cherry anjiomlar (1-2 mm çaplı damar topakları), spider (örümcek) anjiomlar, Civatte poikiloderma gibi sıkça görülen ve temelinde kılcal damar genişlemeleriyle seyreden deri hastalıkları da PDL ile tedavi edilebilmektedir. Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin