SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Sağlık Tesisimizde Ekzimer Lazer Hizmetimiz Başladı
Sadık Eratik Göz Klinikleri Lazer Ameliyathanemiz Faaliyete Geçti.

Sağlık tesisimizde yeni faaliyete geçen Ekzimer Lazer cihazımız Türkiye’de bulunan mevcut cihazların en gelişmişidir. Son teknoloji kullanılarak, daha hızlı ve daha güvenli, ergonomik ve kişiye özel  ameliyatlar yapılmasına imkan vermektedir. Tedavide amaç hasta konforunu artırmaktır. Femtosaniye Lazer kırma kusurlarının tedavisinde ve keratokonus hastalarında halka tedavisi için hazırlık aşamasındaki riskleri azaltmak ve daha güvenli bir cerrahi sağlamaktadır.  Keratoplasti (kornea nakli) ameliyatlarında femtosaniye lazer kullanılması ile ameliyat süresini kısaltmakta, yara iyileşmesi hızlanmakta ve daha başarılı sonuçlar almamızı sağlamaktadır.

Ekzimer Lazer Teknolojisi Nedir?

Ameliyathanemizin faaliyete geçmesi ile göz kliniğimizde ‘Ekzimer Laser Teknolojisi’ ile ‘Femto Saniye Lazer’ kombine edilerek;  miyop, miyop astigmat, hipermetrop veya hipermetrop astigmat kırma kusurlarının bıçaksız tedavisi mümkün olacaktır. Refraktif Cerrahi olarak adlandırılan bu cerrahi işlemde, gözün saydam tabakası olan kornea bölümüne lazer tedavisi uygulanmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Hastalarımız hastanemizin Göz Kliniği Refraktif Cerrahi Bölümü’ne, MHRS randevusu alarak ya da mesai saatleri içinde göz polikliniğimize müracaat ederek hekimlerimizden ayrıntılı bilgi alabilir ve muayene olabilirler.

Uygun Tedavi Yöntemini Belirleme

Hastanemize müracaat eden hastalar öncelikle genel bir göz muayenesinden geçer. Gözlerinin refraktif cerrahi için uygun olup olmadığı değerlendirilir. Uygun bulunan hastalara ameliyat hakkında ayrıntılı bilgi verilir. Takiben en son teknoloji kullanılarak hassas ölçümler yapan kornea  topografisi ve göz analiz cihazı ile hastaların ölçümleri yapılır. Böylece kendileri için en uygun ameliyat yöntemi belirlenir.

Tedavi Süreci

Lazer ameliyatı sırasında damla kullanılarak göz uyuşturulur. Ameliyat sonrası hastanın hastanede kalması gerekmez. Yaklaşık 1 saat misafir edildikten sonra günlük yaşamına döner. Ertesi gün kontrole çağırılır. Hastaya ve yapılan cerrahi işleme göre değişmekle birlikte hastalar 2-4 günde normal yaşamına döner.

Refraktif Cerrahi Tedavisi Kimlere Uygulanır?

  • 18 yaşı üzeri, son bir yılda gözlük numarası değişmeyen, gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen hastalarda,
  • Mesleki nedenlerle gözlük kullanamayan kırma kusurlu hastalarda,
  • Hipermetropik veya Astigmatik bozukluğu 4.00 Dioptri ve daha az olan hastalarda,
  •  Myopik bozukluğu 7.00 Dioptri ve daha az olan hastalarda,
  • Sistemik kronik hastalığı (diyabet, romatizma v.b) olmayan hastalarda uygulanabilir.

Ekzimer Lazer' in Diğer Tedavi Alanları 

  • Kornea Lekelerinin temizlenmesinde,
  • Korneanın tedaviye cevap vermeyen hasarlarının tedavisinde, uygulanabilir.

Femtosaniye Laser Cihazının Kullanım Alanları

  • Göz numarası yüksek kişilerde lazer ameliyatı yapma şansı verir.
  • Korneanın yapısının bozularak dik hale geldiği hastalıklarda (Keratokonus) başarılı bir tedavi seçeneği olan halka tedavisi uygulamasında.
  • Tam veya yarım kat kornea nakli ameliyatlarında lazer ışınları ile alıcı ve verici korneaların bıçak kullanılmadan kesilmesinde uygulanabilir.

Lazer Ameliyathanemizin Açılışı ile Hastanemizde Yapılması Mümkün Olan Ameliyatlar

1. PTK(Fototeropötik Keratektomi)

2. PRK(Fotorefraktif Keratektomi)

3. LASİK, LASEK

4. Astigmatik Keratotomi

5. Femtosaniye Laser ile KeratoplastiSkip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin