SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Nefroloji
Tarihçe

Hastanemizde nefroloji hastalarının ilk takip ve tedavileri  2. Dahiliye Servisi klinik şefi Uz. Dr. Yıldız BARUT yönetiminde ve doçent olan Dr Funda M. TÜRKMEN eşliğinde 1980 li yılların sonlarına doğru yapılmaya başlanmıştır. Zamanla Hemodiyaliz Ünitesi hizmete girmiştir.Uz. Dr. Yıldız BARUT’un emekli olmasıyla Doç. Dr. Mehmet SÖKMEN’ in şefliğinde Nefroloji ve Hemodiyaliz Ünitesi hizmet vermeye devam etmiştir. 2008 yılında Doç.Dr. Murat DURANAY’ ın klinik şefi olmasıyla Nefroloji Kliniği kurulmuştur.Klinikte Doç. Dr. Mustafa CANBAKAN, Uz. Dr. Nazım DENİZLİ, Uz. Dr. Pınar SEYMEN Nefroloji uzmanları olarak görev almışlardır. Murat DURANAY ’ın görevden ayrılmasının ardından Prof. Dr. Abdülkadir ÜNSAL’ ın klinik şefliğine vekaleti ile Nefroloji Kliniği çalışmalarına devam etmiştir.

Bu dönemde Doç.Dr. Mustafa Canbakan, Doç.Dr. Gülizar ŞAHİN,Doç. Dr. Pınar SEYMEN klinikte görev yapmakta idi.2013 yılında Prof.Dr. Süheyla APAYDIN Nefroloji Kliniği idari ve eğitim sorumlusu olarak göreve başladı.2015yılına kadar bu görevini sürdürdü.2015 yılının Ocak ayında Nefroloji Kliniği’nin ve Hemodiyaliz Ünitesinin bulunduğu binanın hasarlanması ve kullanıma kapatılması ile Nefroloji Kliniği ve Hemodiyaliz Ünitesi kullanılamaz duruma geldi. Kısa bir aranın ardından diyaliz ünitesi aynı yıl 24 nisanda tekrar  hasta kabulüne başladı. Nefroloji ve Transplantasyon üniteleri aynı klinik içinde hasta takip etmeye başladı. Bu dönemde Doç. Dr. Melike Betül ÖĞÜTMEN Nefroloji Kliniği İdari sorumlusu, Doç. Dr. Gülizar ŞAHİN eğitim sorumlusu olarak görevlendirildi. 2017 yılında Doç Dr. Melike Betül ÖĞÜTMEN idari ve eğitim sorumlusu olarak göreve atandı. Nefroloji uzmanı olan Doç.Dr. Hasan KAYABAŞI 02.02.2017 yılında hastanemizde hastane yöneticisi olarak göreve başladı. Halen kliniğimizde Doç. Dr. Melike Betül ÖĞÜTMEN , Doç.Dr. Gülizar Şahin, Doç. Dr. Mustafa Canbakan,Doç. Dr. B.Çağlar Ruhi , Uz. Dr. Nazım Denizli görev yapmaktadır. Kliniğimiz 3 yan dal asistanı , 3 diyaliz hekimi diyaliz teknisyenleri ve hemşirelerimiz ile eğitim araştırma ve klinik hizmetlerine devam etmektedir. Kliniğimize hemodiyaliz tedavileri, periton diyaliz tedavileri ve böbrek nakli tedavileri yapılmaktadır.

Nefroloji Kliniği Yataklı Servis

Yataklı Servisimiz 10 yatakla hizmet vermektedir. Sorumlu Hemşire VaridetDayanç olup  5 hemşire, 5 personel ile hasta bakımı ve takibi sürdürülmektedir.

Nefroloji servisinde yatan hastaların günlük takip ve tedavileri ayrıca böbrek nakli hastalarının nefrolojik takip ve tedavileri yapılmakta klinik içinde bulunan taşınabilir diyaliz cihazı ile gerekirse yataklı serviste diyaliz tedavisi yapılmakta, tüm hastaneyeve Zeynep Kamil Hastanesine konsültasyon hizmetleri verilmektedir. Böbrek biyopsi ve geçici hemodiyaliz kateteri takılma işlemleri yapılmaktadır.

Hemodiyaliz Ünitesi

Poliklinik ve Acil Hemodiyaliz Ünitesi birimi  sorumlusu Fikriye Uzuner’dir. Ünitemiz 2 diyaliz teknikeri,3 hemşire, 4 personel ve   16 adet hemodiyaliz makinası (1 adet hepatit B, 1 adet Hepatit C)  ile 08:20:00 arasında diyaliz hizmeti vermektedir.20:00-08:00 saatleri arasında icapçı nöbetçi teknisyen veya hemşire ile diyaliz hizmeti verilmektedir.

Periton Diyalizi Ünitesi

Sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD), Aletli periton diyalizi  Doç. Dr. Melike Betül ÖĞÜTMEN’ in sorumluluğunda,  periton diyalizi hemşiresi Aysel KAPUCU ile sürdürülmektedir.

Poliklinik

Haftanın 5 günü tam mesai süresince Nefroloji polikliniği hizmet vermektedir.

Girişimsel İşlemler

Serviste mevcut olan ultrasonografi rehberliğinde geçici hemodiyaliz kateteri takılması, böbrek biyopsisi yapılması işlemi gerçekleştirilmektedir.

Eğitim çalışmaları

Nefrolog ve nefroloji asistanlarının katılımıyla her Çarşamba nefroloji eğitim semineri, Perşembe güncel makale toplantısı yapılmakta. Diyaliz tedavilerini öğrenmek için gelen kursiyerlere teorik ve pratik eğitimler verilmektedir. Bazı vakıf üniversitesi öğrencilerinin teorik ve pratik eğitimleri kliniğimizde yapılmaktadır.Skip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin