SBÜ Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Tıbbi Onkoloji
MEDİKAL ONKOLOG KİME DENİR, GÖREVİ NEDİR?

Medikal (Tıbbi) Onkolog, İç Hastalıkları Uzmanlığı üzerine yan dal olarak Medikal Onkoloji ihtisası yapmış hekime denir. Medikal Onkoloji Uzmanları, kanser tanısı patolojik olarak konmuş hastaları diğer branşlarla (Genel Cerrahi, Radyasyon Onkolojisi, Patoloji, Radyoloji..) birlikte değerlendirerek kemoterapi denen ağızdan veya damardan ilaç tedavilerini planlar, yan etkileri ile ilgilenir, hastaların tedavi sonrası takiplerini yapar.

İLK BAŞVURU

-Polikliniğimizden yararlanmak isteyen hastalarımızın  Tıbbi Onkoloji Polikliniğine günübirlik randevu ile başvurmaları gerekmektedir. Yan dal polikliniklerine internetten veya telefonla randevu alınamamaktadır. Bu bölümde hastalarımız sekreterlerimiz tarafından ilgili hekimlere yönlendirileceklerdir.

 -Hastalarımız gelirken yanlarında patoloji, ameliyat raporlarını, epikrizlerini, ellerindeki filmler ve raporları varsa eski dosyalarını getirmeleri gerekmektedir.

 -Hasta olmadan kayıt ve görüşme yapılamamaktadır.

 -Kontrol muayeneleri için de randevu alınması gerekmektedir.

 İlgili birimce değerlendirilen hastalarımızın gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra tedavileri planlanarak

POLİKLİNİK YAPISI

Ayaktan hizmet birimlerimizde yeni müracaat eden ve kontrolleri devam eden hastaların görüldüğü ve konsültasyon hizmetlerinin yürütüldüğü poliklinikler ve ayaktan kemoterapi uygulamalarının yapıldığı Gündüz Kemoterapi Ünitesi bulunmaktadır. Tıbbi Onkoloji Polikliniğimizde 3 hekim, kemoterapi ünitemizde 3 hemşire ile hizmet verilmektedir. Toplam 11 adet kemoterapi koltuğumuz bulunmaktadır. Polikliniğimize başvuran hastalarımız ilgili hekimce değerlendirilip muayenesi yapılıp Onkoloji dosyası açıldıktan sonra uygun tedavi planlanmaktadır. Hasta ve hasta yakınları hastalığın durumu ve tedavi ile ilgili bilgilendirildikten sonra hemşirelerimiz tarafından kemoterapi uygulanması ile ilgili bilgi verilerek ayaktan tedavi uygulanmaktadır.

Doç. Dr. Bala Başak ÖVEN USTAALİOĞLU

Başasistan Dr. Burçak ERKOL

Uzm. Dr. Ferhat TELLİSkip Navigation Links

e-Dergi

Bilgi
Edinme

Dilek ve
Önerileriniz

Anket
Bizi Takip Edin